Wednesday, December 17, 2014

64'ler RevisitedYukarıdaki resimde görülen binada (Beşiktaş çarşısına yakın bir yerde bulunan Maşuklar Yokuşu'nun girişindeki sağdaki bina) bundan 20 küsür sene önce hayatımın en büyük eğlencelerinden biri olan 64'ler Dergisi faaliyet gösteriyordu. Commodore 64 ve Amiga 500 oyunlarının açıklamalarına yer veren dergi, yazarlarının espirili ve samimi üsluplarıyla piyasadaki diğer bilgisayar dergilerinden ayrılıyordu. Murad Omay, Şahin Derya, Orhan Cevher, Rasim Mingü, Bahadır Akcan, Barış Yalçınkaya gibi oldukça genç yaşta yazarları bünyesinde barındıran 64'ler'in okuyucuyla kurduğu bağ o kadar kuvvetliydi ki (Mesela bir oyunda takıldığınızda nasıl geçeceğinizi sormak için dergi binasına gelmeniz mümkündü) derginin tüm yazarları sanki içimizden birileri gibilerdi. 1988-1992 yılları arasında yayınlanan 64'ler, ekonomik güçlüklerden dolayı Temmuz 1992'deki son sayısının ardından batmıştı..Okuyucularına Megadeth posteri, Elvira kodları ve hatta jelibon vermekten kaçınmamış efsanevi derginin ağır topu ise MAC Adventure adıyla dergide kendine ait bir köşesi yer alan Murat Adanç'tı..Pessimist ve şüpheci yaklaşımıyla beraber eğlenceli bir üsluba sahip olan MAC'in adventure ve strateji oyunları, metal müzik ve hayat hakkındaki yazılarını hayranlıkla okurdum. Hemen hemen her konuda bilgisi olan, zamanının ötesinde bir adamdı..

Geçenlerde derginin son sayısını internette taranmış halde bulduğumda oldukça sevindim çünkü son sayıyı kağıt ortamında hiç görmemiştim.(En son Haziran 1992 sayısına sahibim) Türkiye'de bir nesli derinden etkilemiş olduğuna inandığım 64'ler'i aşağıdaki görsellerle biraz olsun hatırlamak ve hatırlatmak isterim..


MAC Adventure Son Sayı:
Son Sayfa Son Sayı:
Dergi Binasının Ana Kapısı: (Maşuklar Yokuşu tabelası hala orada)
Derginin Tam Karşısındaki Fırın: (Ekim 2014 itibariyle hala faaliyet gösteriyor)


5 comments:

Orhan Cevher said...

Güzel bir çalışma olmuş ama derginin girişi o kapı değildi, soldan merdivenle çıkılıyordu üst kata :)

Serhat said...

Teşekkür ederim, binayı doğru tutturmuşum ama değil mi?En son 90'lı yılların ortalarında geçmiştim o sokaktan:)

Orhan Cevher said...

Bina doğru. Üst kattaydık biz. Aslında bundan önce bunun karşı çaprazındaki bir işhanındaydık ilk olarak. Sonra buraya geçtik.

Neşet Özeren said...

Yıllarca Maşuklar yokuşunu şu kutsal mekanın önünden geçtiğimi bilmeden inip çıkmışım.

Serhat said...

Öğrenmenize yardımcı olmama sevindim :) Yorumunuz için teşekkürler